Efter 35 år og mere end 2.500 koncerter har Die Herren besluttet at sige farvel. I 2026 spiller bandet sit sidste år som U2-tributeband og afslutter hermed en lang karriere, der startede i 1991.
Vi ønsker at stoppe, mens vi stadig kan levere ”den bedste koncert nogensinde”, og derfor er tiden nu kommet til at sige farvel, når 2026 er slut. Indtil da skal vi rundt og tage afsked med alle de trofaste fans og følgere, spillesteder og arrangører, der gennem årtier har været en del af vores verden.
Vi har haft en utrolig rejse, og det har været en ære at bringe U2’s musik til live for så mange mennesker og helt utroligt, at vi har fået lov til det i så mange år. Vi ønsker også at vise den store taknemlighed, vi har for den danske live-scene. Vi har altid følt os værdsat og accepteret. Spillesteder, arrangører, bookere, teknikere, musikklubber, festivaler – alle har vist os respekt og givet os en seriøs behandling. Tak for den tid I har givet os.
Vi gør klar til en sidste gang at stå ansigt til ansigt med det publikum, som vi altid har haft den største respekt for. Det skal blive en heftig afslutning på en fantastisk karriere, hvor vi en sidste gang skal give U2s fantastiske sange en værdig rock-tur igennem Die Herren-møllen. Vi skal vise hvor gode, de sange faktisk er – hvis I skulle være i tvivl!
Die Herren – Afskedsturné 2026
35 år med U2´s musik – tak for U2 – tak for jer – tak for alt!